Město Chýnov

O místě, kde dnes stojí město Chýnov, píše již kronikář Kosmas. Uvádí, že tam koncem desátého století našeho letopočtu měli strážní hrad Slavníkovci. Až o něco později (ve třináctém století) byl v oněch místech vystavěn gotický hrad. Ten byl v letech 1729 a 1730 přestavěn na barokní zámek, který obklopuje velká anglická zahrada. Kromě zámku v blízkosti najdete i kostel Nejsvětější Trojice, jenž byl vystavěn v letech 1667 až 1670 v gotickém slohu. Do součastné barokní podoby byl přestavěn v roce 1727.

 

 

CHÝNOVSKÁ JESKYNĚ

 

Jeskyně vznikla v Pacovské pahorkatině ve svahu Pacovy hory. Část jeskyně je přístupná i pro širokou veřejnost – trasa je dlouhá asi 220 metrů. Celková délka chodeb jeskyně, které jsou prozkoumané, činí asi 1200 metrů. Občas se pořádají i prohlídky prostor, jež jinak nejsou přístupné pro veřejnost. V jeskyni můžete potkat několik druhů netopýrů, kteří tam žijí. Nejčastěji se tam vyskytuje netopýr řasnatý (Myotis nattereri), ale můžete tam najít i další druhy tohoto živočicha, například netopýra velkého (Myotis myotis), netopýra ušatého (Plecotus auritus), netopýra vodního (Myotis daubentoni) a mnohé další. Kromě těchto tvorů tam žijí i někteří pavouci, například křižák temnostní. Potkat tam můžete i můry, slimáky nebo některé druhy korýšů.

 

 

POVĚSTI CHÝNOVSKÉ

 

Na nádvoří zdejšího zámku najdeme kamenný stůl, o němž se vypravuje legenda, že u něj jedl Jan Žižka. Údajně chtěl Žižka napadnout zdejší zámek (tehdy ještě gotický hrad), ale ušetřil ho. Prý proto, že ve zdejším klášteře byla řeholnicí jeho sestra. Legend o zámku je vícero. Jedna z nich je dokonce o bitvě na Bílé hoře. Povídá se, že před touto bitvou bylo vidět krev na zdech chýnovského zámku. Jaroslav Wimmer ve své knize o zdejších pověstech o této legendě přímo píše (cituji): „O zvláštním, nevysvětlitelném jevu vypráví pověst z doby pobělohorské. Podle ní se krátce před nešťastnou bitvou na Bílé hoře začaly zdi chýnovského zámku potit krví. Podle očitých svědků krev kapala i z nábytku, ze stolů a židlí. Podobný jev se pak už nikdy neopakoval.“

 

 

CHÝNOVSKÉ OSOBNOSTI

 

V Chýnově se narodil 6. listopadu 1872 sochař, grafik, architekt, symbolista, mystik, křesťan a orientalista František Bílek, který tam 13. října 1941 i zemřel a je pohřben na tamním hřbitově. František Bílek byl člověk velice věřícím (přibližně již od svých šesti let dělat ministranta), avšak rozešel se s katolickou církví a v roce 1920 vstoupil do tehdejší Církve československé – dnes se jmenuje Církev československá husitská. Tato církev ho považovala za svého oficiálního umělce.

 

V Chýnově zemřel v domově důchodců 27. ledna 1969 biolog, profesor, hermetik a herpetolog Rafael Maria Boušek, který je pohřben v hrobě v Klokotech.

 

V Chýnově se narodil 20. září 1949 senátor Parlamentu České republiky Mgr. Pavel Eybert, který tam také žije a již po několik let vykonává úřad starosty.

 

 

KUDY KAM?

 

Pojedete-li po silnici od Prahy, pak se vydáte směrem na České Budějovice. Asi po 90 kilometrech dojedete na obchvat před Táborem a tam odbočíte směrem na Pelhřimov, Jihlavu, Brno. Asi po deseti kilometrech dojedete do obce Chýnov.

 

 

Pojedete-li od Českých Budějovic, vydejte se po silnici České Budějovice - Tábor - Praha. Projedete městem Veselí nad Lužnicí a městem Soběslav. Po několika minutách dojedete do obce Planá nad Lužnicí a tam odbočíte směrem na Chýnov, Pelhřimov a Jihlavu. Asi po deseti kilometrech dojedete do Chýnova.

 

 

Pojedete-li od Brna, pojedete po nechvalně proslulé dálnici D1 směr Brno - Praha a u Humpolce odbočíte na Pelhřimov. Z Pelhřimova se vydáte směrem na Tábor a po několika minutách dojedete do obce Chýnov.

 

 

Od Prahy vlakem:

Vlakem se vydáte po trati Praha - Tábor - České Budějovice. Na nádraží v Táboře přestoupíte na osobní vlak Tábor - Pelhřimov - Jihlava. Pojedete jen několik minut a dojedete do obce Chýnov.

 

 

Od Českých Budějovic vlakem:

Pojedete-li vlakem od Českých Budějovic, pak se vydáte po trati České Budějovice - Tábor - Praha a na nádraží v Táboře přestoupíte na směr Chýnov - Pelhřimov - Jihlava. Do Chýnova dojedete asi za deset minut.

 

 

Od Brna vlakem:

Vlakem se vydáte po trati Brno - Jihlava - Pelhřimov - Tábor (musíte použít osobní vlak, protože rychlík v obci Chýnov nezastavuje).

 

 

KUDY DO CHÝNOVSKÉ JESKYNĚ

 

Vydáte-li se autem, pak pojedete od Chýnova po značené silnici, která vás dovede přímo kolem lomu až k samotnému vchodu do jeskyně.

 

Vydáte-li se pěšky (od nádraží Chýnov či od náměstí), půjdete po modré turistické značce asi čtyři kilometry. Cesta po silnici i cesta po turistické značce je dobře značena.

 

 

Připravil Jaroslav D. Ptáček

 

 

Citovaná literatura:

Jaroslav Wimmer: Pověsti z Táborska (vydalo město Chýnov)

 

Provozní doba Chýnovské jeskyně:

pondělí: zavřeno;

duben – červen, září: úterý až neděle: 9.00 až 15.30 hodin;

červenec – srpen: úterý až neděle: 9.00 až 17.00 hodin;

říjen: pondělí až pátek: 10.00, 12.00, 14.00 hodin;

listopad – březen: zavřeno.

 

Správa Chýnovské jeskyně

Dolní Hořice 54

391 55 Chýnov

tel.: 381 299 034, GSM 724 330 365

fax.: 381 299 255

e-mail: chynov@caves.cz